صفحه اصلی / دوره های آموزشی / شناخت مصالح و مواد
تبلیغات شما
مصالح ساختمان
امیرحسین هراتی
۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵ یک دیدگاه بگذارید 420 بازدید

شناخت مصالح و مواد

شناخت مصالح و مواد

کاربرد درست مصالح در بنا مستلزم شناخت خواص پایه ای آنهاست.در گذشته معماران سنتی ما از ویژگی مواد و مصالحی که به کار می بردند کاملا مطلع بودند و در شرایط مختلف و کاربرد های متفاوت از موادی مناسب کار استفاده میکردند و بر اساس پایبندی به قوانین صنف،معمار خود را متعهد به انجام درست و دقیق ساخت بنا می دانستند.

بنابراین اطلاع از مشخصات فنی مصالح اهمیت ویژه ای دارد.اصولا استفاده از مصالح در صورتی مجاز است خواص فنی آنها با استاندارد ها و مقررات ملی هر کشوری بر اساس ویژگی های فیزیکی ،مکانیکی و شیمیایی مصالح تدوین میشود.امروزه علاوه موارد فوق معیار های پایداری محیط زیست و پیش گیری از  آسیب رساندن به طبیعت نیز به عنوان عملی تعیین کننده در نحوه ی تولید و به کارگیری مصالح مورد نظر قرار میگیرد.

خواص فیزیکی ،مکانیکی و شیمیایی مصالح از اساسی ترین ویژگی هایی است که در هنگام به کارگیری و استفاده از مصالح و بر اساس موقعیت زمانی و مکانی قرار گیری بنا،باید مورد توجه قرار گیرند.

خواص فیزیکی:

خواص فیزیکیمصالح شامل ویژگی های چون جرم،وزن،حجم،رنگ،شکل،بافت و … است.برای شناخت خواص فیزیکی مصالح لازم است.چندین آزمایش فیزیکی روی آنها انجام شود.خصوصیات فیزیکی علاوه بر اینکه بر استحکام و پایداری ساختمان اثر میگذارد در تنظیم شرایط محیطی و استفاده ی بهینه از انرژی طبیعی  و مصنوعی نیز موثر است.

جهت شناخت بهتر خواص فیزیکی مواد آشنایی با چند تعریف کلی و اساسی در این زمینه ضروری است.

وزن مواد به دو صورت شامل وزن خشک جسم جامد و وزن ماده ی ساختمانی در حالت اشباع شده با آب اندازه گیری شود.

بنابراین وزن مخصوص یک جسم عبارت است از وزن یک واحد از جسم جامد (در شرایط خشک و بدون فضای خالی) و وزن مخصوص فضایی جسم شامل وزن یک واحد از جسم در شرایط خشک و با احتساب فضاهای خالی درون آن است.

در اینجا به همین توضیحات اکتفا میکنیم و شما عزیزان برای دریافت فایل کامل این مباحث که در آن مطالب بصورت دقیق بررسی شده است اقدام نمایید.

رمز فایل: www.omranovin.com

دانلود فایل

 

تبلیغات شما

درباره ی امیرحسین هراتی

امیرحسین هراتی
امیرحسین هراتی هستم/هدف از ایجاد این محیط ارائه مطالب کاربردی و مفید در زمینه مهندسی عمران و بالا بردن دانش همدیگر است امیدوارم بتوانم سهم کوچکی در این کار داشته باشم. راه ارتباطی: harati@omranovin.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز عضو کانال تلگرام نیستی؟
جدید ترین آموزش ها رو از دست نده