تبلیغات شما
جرثقیل کابلی
امیرحسین هراتی
۲۷ تیر, ۱۳۹۵ 2 دیدگاه 896 بازدید
جرثقیل کابلی

جرثقیل کابلی

جرثقیل کابلی

معرفي، موارد استعمال، مشخصات فني و ظرفيت

جرثقيل كابلي سيستمي است براي حمل افقي و عمودي مصالح و تجهيزات توسط يك شاريوت (ارابه) متحـرك كـه روي يـك كابل اصلي كشيده شده بين دو پايه (ثابت يا متحرك در بالاي كوه جناحين دره و محور سد) حركت ميكند. جرثقيل كابلي يك ابزار شناخته شده اي در سد سازي بوده و يكي از بهترين وسيله هاي انتقال مصالح و تجهيـزات روي سـايت پروژه ميباشد. جرثقيل هاي كابلي از نظر ايمني نسبت به جرثقيل برجي و كاميوني داراي مزايـاي زيـادي مـيباشـد . در سـايت سـد سازي همواره احتمال وقوع سيل و بروز خطرات زياد و از بين رفتن ساختمانها وجود دارد . با جرثقيل هاي كابلي مـيتـوان تجهيـزات مهم را در دوران ساخت دور از مسير سيلاب قرار داد . بعلاوه حتي هنگام بروز سيل ميتوان با جرثقيل كابلي تجهيزات كوچك قابـل استفاده و كارگران را نجات داد . حتي ديده شده است كه توسط جرثقيل كابلي دوبل كه قلابها را با هم بسته و بولدوزر با دهها تـن را بيرون آورده اند . اولين جرثقيل كابلي در سال ۱۸۶۰ ساخته شد و عمدتاً براي حمل چوب به كار ميرفت. سيستم جرثقيل شامل: يك كابل اصلي است كه بين دو نقطه كشيده شده است، يك واگن متحرك كـه در امتـداد كابـل اصـلي حركت ميكند، يك كابل كشنده كه براي جابهجايي واگن از يك طرف به واگن و از طرف ديگر به دينام كه نيروي كششي را توليـد مي كند متصل است. قلاب و كابل آويز براي بلند كردن مواد، يك وينچ عمودي براي بالا و پايين بردن كا بل آويز متصل به باكـت و يك سيستم هدايت براي حمل افقي و عمودي باكت .

جرثقیل کابلی
جرثقیل کابلی

سيستم هدايت شامل : وسيله اي براي نشان دادن وزن كل واگن و باكت و بار، نمايشگر حجم واگن و سـرعت افقـي و عمـودي آن، وسيلهاي براي پيش بيني ميزان افت كابل اصلي در حالت حركت خالي باكت و حالت پـرآن (متنـاظر بـا مقـدار بـار). از سيسـتم هدايت و علائم نشان داده شده به منظور هماهنگ نمودن نقطه شروع و نقطه نهايي حركت واگن و مقدار حركـت عمـودي و افقـي باكت استفاده ميشود.

جرثقیل کابلی
جرثقیل کابلی

انواع جرثقيل كابلي

جرثقيل هاي كابلي با توجه به نياز كاري و موقعيت محل نصب (محدوديت ساختگاه) به صورت انواع زير ساخته و مورد اسـتفاده قرار ميگيرند .

  • جرثقيل كابلي موازي يك خطي
  • جرثقيل كابلي موازي دو خطي
  • جرثقيل كابلي شعاعي يك خطي
  • جرثقيل كابلي شعاعي دو خطي
دانلود فایل PDF دانلود فایل word

 

تبلیغات شما

درباره ی امیرحسین هراتی

امیرحسین هراتی
امیرحسین هراتی هستم/هدف از ایجاد این محیط ارائه مطالب کاربردی و مفید در زمینه مهندسی عمران و بالا بردن دانش همدیگر است امیدوارم بتوانم سهم کوچکی در این کار داشته باشم. راه ارتباطی: harati@omranovin.com

2 دیدگاه ها

  1. salam yek shomare tamas be man bedin
    foooriye

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز عضو کانال تلگرام نیستی؟
جدید ترین آموزش ها رو از دست نده