صفحه اصلی / دانلود فایل / آموزش جامع اتوکد ۲۰۱۶-جلسه ی چهارم
تبلیغات شما
آموزش جامع اتوکد 2016
پیمان خدام خراسانی
۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵ یک دیدگاه بگذارید 963 بازدید

آموزش جامع اتوکد ۲۰۱۶-جلسه ی چهارم

آموزش جامع اتوکد ۲۰۱۶-جلسه ی چهارم

به نام یکتا مهندس هستی

جلسه ی چهارم از سری آموزش های اتوکد ۲۰۱۶

سر فصل های این جلسه :

PAN

RECTANGLE

CIRCLE

POINT

DDPTYPE

  • PAN : command 3 : خب شاید به این نکته توجه کرده باشید که  وقتی داریم توی اتوکد کار میکنیم چجوری میشه صفحه رو جابجا کرد خب این مربوط به دستوری است که الان میخوایم با هم یاد بگیریم .

این دستور باعث میشه که شکل موس تغییر کنه و با کلیک روی صفحه به جای سلکت کردن چیزی صفحه رو جابجا کنیم .خب مراحل کار به این صورت است :

۱-ابتدا در نوار کامند مینویسیم :pan(p)  و کلید اینتر رو میزنیم

۲-روی صفحه کلیک چپ میکنیم و نگه میداریم . حالا با جابجا کردن موس میبینیم که صفحه در حال جابجایی هست

به همین راحتی شما میتونید صفحه رو جابجا کنید .

نکته : این یک دستور از دستورات اتوکد هست بااین حال شما میتونید با نگه داشتن کلید اسکرول موس ( کلید میانی موس ) همین کار را بدون هیچ دستوری انجام بدید .

Snap35

تمرین : لطفا برای تست مهارت خودتون و مشخص شدن اشکالاتون این شکل رو رسم کنید و مشکلات خودتون رو مطرح کنید :

1111

-Command 4 : rectangle(rec) :دستور بعدی که با آن آشنا میشیم دستور کشیدن مستطیل هست . کشیدن مستطیل یکی از دستورات پر کاربرد و رایج در امر نقشه کشی و مدلینگ هست .

مراحل کار برای رسم مستطیل به این صورت است  :

۱-در نوار دستور مینویسیم :rec  و کلید اینتر را میزنیم .

Snap36

همانطور که میبینید اتوکد از ما دو گوشه از مستطیل را میخواد به این معنی که شما با دادن دو گوشه از مستطیل به اتوکد ، مستطیل برای شما رسم میشود . خب حالا این یعنی چی ؟

۲- با موس یک نقطه روی صفحه ی مختصات انتخاب میکنیم ( میتوانیم به جای استفاده از موس ، از زوج مرتب استفاده کنیم )

Snap37

۳-حالا موس را حرکت داده و نقطه ی دیگری انتخاب میکینم .

به این ترتیب مستطیل برای ما رسم میشه .خب حالا یک سوال اینجا مطرح میکنیم !

سوال : آیا به این فکر کردید که چجوری میشه یک مستطیل با طول و عرض مشخص رسم کرد ؟؟

پاسخ: روش های مختلفی برای این امر وجود داره . شما هم فکر کنید و روش هایی که به نظرتون میاد پیدا کنید تا جواب این سوال در جلسات آموزشی آینده داده بشه .

  • Command 5 : circle(c) : خب دستور بعدی که یاد میگیریم ، دستور کشیدن دایره هست . این دستور هم مانند دستور مستطیل ساده هست و به راحتی میتونیم رسم کنیم . برای رسم یک دایره کافی هست مراحل زیر را طی کنید :

۱-در نوار کامند مینویسیم :c و کلید اینتر را میزنیم (به جای زدن c میتونید از circle  استفاده کنیم )

Snap38

خب همونجوری که میبینیم اتوکد به ما میگه مرکز دایره کجا باشه پس :

۲-با موس یک نقطه انتخاب میکنیم (یا با زوج مرتب )

Snap39

خب حالا میبینیم که اتوکد از ما مقدار شعاع دایره رو میخواد در اینجا دو راه برای دادن شعاع وجود دارد

۳-اولین راه این هست که با موس نقطه ی بعدی رو انتخاب کنیم و روی صفحه یک جا کلیک کنیم . به این صورت دایره رسم میشه .

دومین راه این هست که با عدد دقیق مقدار شعاع رو بدیم . برای این کار کافیه توی همین مرحله با صفحه کلید عددی مثلا ۲ را وارد کنیم و اینتر را بزنیم . به این صورت برای ما یک دایره به شعاع ۲ رسم میشود .

-Command 6 : point(po)  : دستور بعدی که با اون آشنا میشیم دستور کشیدن نقطه هست . کشیدن نقطه توی صفحه اصولا کاربرد زیادی ندارد اما در برخی جاها برای علامت گذاری استفاده میشود . بعلاوه اینکه با اجرای برخی دستورات اتوکد به صورت خودکار علامت گذاری ها رو با نقطه انجام میده پس لازم هست که با این دستور آشنا بشیم

روند کشیدن نقطه خیلی ساده هست برای این کار کافی است مراحل زیر را انجام بدید .

۱-دستور point  را در نوار کامند مینویسیم و اینتر را میزنیم .

۲- اتوکد از ما یک نقطه میخواد که در اونجا نقطه را بذاره پس با موس یک نقطه روی صفحه میزنیم .

میبینیم که اتوکد نقطه را گذاشته . فقط چون نقطه دارای بعد ۰ هست اندازه ی اون بزرگ نمیشه و در ستور بعد یاد میگیریم که چجوری میشه شکلش رو تغییر داد .

-Command 7 : DDptype : خب تا اینجای کار با کشیدن نقطه آشنا شدیم حالا سوال پیش میاد که این نقاط ریز به چه درد میخورن و دیدن این نقاط خیلی سخت هست ( مثلا در دستور divide  که بعدا آشنا میشیم )

اینجا یک دستور جدید معرفی میکنیم که به راحتی میتونید شکل نقاط رو تغییر بدین و همچنین اندازه ی نمایش آنها رو تغییر بدین . برای این منظور به صورت زیر عمل میکنیم :

۱-دستور ddptype  رو در نوار دستور مینویسیم . پنجره ی زیر ظاهر میشود .

22222

هر قسمت از این پنجره کاربرد های خودش رو داره که به هر کدام جداگانه میپردازیم .

قسمت اول این پنجره همونجوری که معلومه برای مشخص کردن شکل نقاط هستش . یعنی شما با انتخاب هر کدام از این اشکال میتونید شکل نقاط خودتون رو به این شکل در بیارید . برای اینکه بهتر متوجه بشید کافی هست که چند تا نقطه بکشید و بعد با این دستور شکل این نقاط رو تغییر بدید . توجه کنید که اجرای این دستور سبب میشه که کلیه ی نقاطی که قبلا کشیدید و کلیه ی نقاطی که بعد از این دستور میکشید شکلشون و اندازشون عوض بشه .

خب در قسمت زیر این پنجره دو گزینه و یک کادر میبینید . کادر برای وارد کردن اندازه ی نقطه میباشد ولی این اندازه میتونه نسبی باشه یا مطلق باشه که در ادامه توضیح میدیم

Set size relative  : اگر شما این گزینه رو انتخاب کنید باعث میشه که اندازه ای که برای نقطه وارد میکنید تابع مقدار زومی باشه که توی صفحه کردید . مثلا شما عدد کادر رو به ۲ تغییر بدید و relative  رو نیز انتخاب کنید و ok  رو بزنید . خب میبینید که اندازه ی نقاط برابر ۲ درصد صفحه نمایش گذاشته شد . خب حالا یک مقدار زوم صفحه رو تغییر بدید ( با چرخاندن کلید اسکرول موس) خب مجددا این دستور را اجرا کنید و همین عدد ۲ رو بذارید باشه ok کنید . میبینید که باز اندازه ی نقاط تغییر کرد و متناسب با سایز صفحه نمایش شد . به این نوع تغییرات ، تغییرات نسبی میگن

Set size in absolute : اگر شما این گزینه را انتخاب کنید فرقی نمیکنه که مقدار زوم صفحه چه مقدار باشه و اندازه ی نقطه رو نسبت به واحد نرم افزار تعیین میکنه . یعنی مثلا شما اگر مقدار کادر رو ۲ بدید و ok کنید ، این اندازه برابر اندازه ی ۲ واحد است و تغییرات زوم در صفحه این اندازه را تغییر نمیده و همونجور که از اسمش معلومه این اندازه نسبی نیست و مطلق هست .

خب آموزش این جلسه به پایان رسید . در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشکل اون رو مطرح کنید .

با تشکر

علی رهبر – گروه مهندسی عمران نوین

دانلود PDF
تبلیغات شما

درباره ی پیمان خدام خراسانی

پیمان خدام خراسانی
پیمان خدام خراسانی هستم | یکی از اهداف بنده در ایجاد این سایت،ارائه خدمات به روز در عرصه مهندسی بوده و امیدوارم این فعایت بنده گام کوچکی در راستای هدف بزرگ گروه ما باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز عضو کانال تلگرام نیستی؟
جدید ترین آموزش ها رو از دست نده