تبلیغات شما
ماشین آلات عمرانی
امیرحسین هراتی
۲۰ خرداد, ۱۳۹۵ دیدگاه اول 4,950 بازدید

دراگلاین (بیل کششی)

دراگلاین (بیل کششی)

براي انجام عمليات حفاري و گودبرداري ماشين آلات متنوعي وجود دارد كه نوع و اندازه آن بر اساس نوع كار و شرايط منطقه اي تعيين ميگردد. يكي از انواع اين ماشين آلات دراگلاين ميباشد كه معمولاً براي حفاري نهرها، كانال ها و نيز عمليات خاكبرداري در فواصل دور كه دسترسي به آن سخت مي باشد، استفاده ميشود. اين ماشين بدون اينكه وارد گودال حفـاري شـود، بـا قرارگـرفتن در سطح زمين طبيعي به راحتي ميتواند مشغول عمليات گودبرداري در گودال شود. همچنين اين ماشين قادر به انجام عمليـات حفـاري در زير سطح آب نيز مي باشد كه مزيت بزرگي براي اين ماشين است . اين ماشين پس از برداشت مصالح از محل حفاري، مصالح را با يك حركت به داخل كاميون و يا هر نقطه ديگري تخليه ميكند. در مواقعي كه خاك كانال يا گودال حفـاري بـراي حركـت ماشـين آلات سنگين مانند كاميون مناسب نباشد، ميتوان بدون ورود كاميون به گودال، مصالح حاصل از حفاري دراگلاين را بـارگيري كـرد .

دراگلاين ساختاري همانند يك جرثقيل دارد كه در انتهاي بوم آن يك جام با سيستم هاي كابل بندي متفاوت با جرثقيل، متصـل شده است. بوم طويل و تنوع در ظرفيت جام آن، كاربرد اين ماشين را تا حد زيادي افزايش داده است. اپراتور دراگلاين جام بيل را بـه محل حفاري پرتاب كرده و در حين كشيدن آن به سمت ماشين آن را از خاك پر مي نمايد. در هنگام تخليه، كشش وارد بـر كابـل را آزاد كرده و جام تخليه ميشود. در اين حالت جام توسط كابل بالابرنده نگهداشته ميشود. به طور كلي يك بيل مكانيكي پر قدرت تا ظرفيت حدود دو متر مكعب را ميتوان با تعويض تيرك اصلي و جام بيل آن با تيرك اصلي و جام بيل كششي، به دراگلايـن تبـديل نمود. خاطر نشان مي سازد راندمان بيل كششي ۷۵ تا ۸۰ درصد بيل مكانيكي ميباشد .

موارد کاربرد

همانطور كه در بالا اشاره شد، دراگلاين از مهمترين ماشين آلات عمليات گودبرداري ميباشد. برخي از موارد كاربرد ايـن ماشـين عبارتند از:

 • عمليات حفاري در زمينهاي وسيع و با سختي كم .
 • حفاري در سرباره ها، خاكستر، زغال سنگ يا ديگر مواد سبك .
 • گودبرداري كانالهايي كه نياز به برآمدگي طرفين نداشته و زواياي كناره هاي جانبي كانال به هر اندازه كـه بطـور طبيعـي قـرار گيرند، مجاز باشد.
 • عمليات حفاري در فواصل ۱۵ تا ۳۰ متر دورتر از ماشين، درخاكهاي ناپايدار كه امكان نزديك شدن ماشين بـه محـل حفـاري وجود نداشته باشد .
 • انجام عمليات حفاري در سطوح بالاتر از سطح اتكاء ماشين تا سطوح خيلي پائينتر از سطح اتكاء ماشين ۰
 • عمليات حفاري در زير سطح آب .

مشخصات فني، قدرت و ظرفيت

دراگلاين از ادوات افزوده شده به جرثقيل ميباشد. لذا در رابطه با مشخصات فني، قدرت و ظرفيت موتور آن در بخش جرثقيل ها به تفصيل بحث شده است. همچنين در رابطه با ظرفيت جام آن نيز در بخش بعدي توضيحاتي ارائه خواهد شد. ظرفيت كار دراگلاين به توان ماشين بستگي دارد.

 

انواع دراگلاین

دراگلاين معمولاٌ بر اساس نوع شاسي، نوع جام و نوع كاربرد طبقه بندي ميشود.

انواع دراگلاين بر اساس نوع شاسي

دراگلاين با شاسي چرخ زنجيري : دراگلاين نصب شده روي شاسي چرخ زنجيري ميتواند روي سطح زمين هايي كـه بـراي حركت دراگلاين نوع چرخ معمولي و نصب شده روي كاميون سست هستند، كار كنند. سرعت اين نوع دراگلاين نسبت به انواع ديگر كمتر بوده و سرعت آن در حدود ۶/۱ كيلومتر بر ساعت است و براي انتقال آن از يك پروژه بـه پـروژه ديگـر از دسـتگاههاي حمـل كننده استفاده ميشود.

 • دراگلاين با شاسي چرخ لاستيكي : دراگلاين نصب شده روي شاسي چرخ لاستيكي ميتواند با سرعتي در حدود ۵۰ كيلومتر بر ساعت حركت نمايد، ولي نميتواند مانند دراگلاين نصب شده روي شاسي چرخ زنجيري، بر روي خا كهاي سست به راحتي حركـت كند.
 • دراگلاين نصب شده روي كاميون : خصوصيات اين نوع دراگلاين همانند دراگلاين با شاسي چرخ لاستيكي مي باشـد. لازم به ذكر است كه فشار وارد بر زمين توسط دراگلاين چرخ زنجيري بين ۰٫۳۵ تا۰٫۷ كيلوگرم بر سانتيمتر مربع و دراگلايـن چرخ لاستيكي بين ۱٫۷۵ تا ۳٫۵ كيلوگرم بر سانتيمتر مربع است .

انواع دراگلاين بر اساس نوع جام

براي تعيين جام مناسب و نوع دراگلاين متناسب با جام، ميزان سختي، نوع كار و كارايي ماشين بسيار مؤثر مي باشد. دسته بنـدي بر اساس نوع و سختي كار به شرح زير ميباشد :

 • نوع I (كارهاي سبك)
 • نوع II (كارهاي متوسط)
 • نوع III (كارهاي سنگين)

 

دانلود فایل

 

تبلیغات شما

درباره ی امیرحسین هراتی

امیرحسین هراتی
امیرحسین هراتی هستم/هدف از ایجاد این محیط ارائه مطالب کاربردی و مفید در زمینه مهندسی عمران و بالا بردن دانش همدیگر است امیدوارم بتوانم سهم کوچکی در این کار داشته باشم. راه ارتباطی: harati@omranovin.com

یک دیدگاه

 1. عالی بود استفاده کردیم مرسی از دوستان خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز عضو کانال تلگرام نیستی؟
جدید ترین آموزش ها رو از دست نده